top of page

Salut to jeden z nielicznych synów ogiera Pepton - przedstawiciel rodu Ibrahima or.ar. Charakterystycznie dla tego rodu jest siwy, w doskonałym typie arabskim, z długą szyją, ładnie osadzonym okiem i bardzo silnie wyrażonymi cechami płci.

Najbardziej znany i najszerzej użyty w hodowli syn Peptona to Ecaho - Czempion Polski (1995), zwycięzca klasy w Pucharze Narodów w Aachen (1996), Czempion Ogierów Starszych międzynarodowego pokazu w Poznaniu (2002), Czempion Regionu II w Burbank (USA) oraz zdobywca tytułu Top Ten Czempionatu Ogierów USA. Przekazuje on urodę i typ swemu potomstwu, czego doskonałym przykładem mogą być rewelacyjna Emanda oraz janowskie Olita, Palmeta, Salar i Alhambra. Ecaho został w 2003 roku sprzedany do USA.

Salar, uważany za nastepcę Ecaho (w sezonie 2007 wydzierżawiony do Wielkiej Brytanii) - poza spokrewnieniem przez Peptona - jest półbratem Saluta. Matka tych ogierów, piękna Saba to jedna z zaledwie czwórki polskiego potomstwa ogiera Etat, wyeksportowanego bezpośrednio po zakończeniu rocznego treningu wyścigowego i jedyna użyta w naszej hodowli jego córka. Ze względu na ten ciekawy rodowód potomstwo Saby może być dodatkowo interesujące.

W linii żeńskiej Saba to przedstawicielka fenomenalnej rodziny wyścigowej - rodziny Sabelliny, w której laury zdobyte w gonitwach klasycznych Oaks i Derby ,,przechodzą z matki na córkę'': Sabellina - Santa - Sasanka - Saszetka - Sarmacja - Savvannah i Salsa.

Salut odbył trzyletni trening na torze wyścigowym, wykazując się zdrowiem i wytrzymałością. Na 22 starty 18 razy zajmował punktowane miejsca (I-V), a 5 razy wygrał, w tym raz gonitwę pozagrupową: 3/22 (5-2-4-4-3). Najważniejsze wyniki to: zwycięstwo w Nagrodzie Piechura, 3. miejsce w Nagrodzie Janowa i 5. miejsce w Derby. Bezpośrednio po powrocie z toru do macierzystej stadniny w Janowie Podlaskim został sprzedany w kraju.

Od 2002 roku Salut był użytkowany w sporcie. Bardzo szybko rozpoczął przygotowania do udziału w rajdach długodystansowych. Za pierwszy start - na dystansie 80 km w Łebie - otrzymał Nagrodę za Najlepszy Debiut roku 2002. W kolejnym sezonie wygrał klasę L podczas ogólnopolskich zawodów w Świdnie.

Ogier jest stale użytkowany pod siodłem. Odznacza się świetnym charakterem, chęcią współpracy z jeźdźcem i doskonałym zdrowiem. Jego poprawna budowa, bukiet i efektowny ruch skłoniły właścicieli do zaprezentowania konia również w pokazach w ręku. Salut zadebiutował na pokazach afiliowanych przez ECAHO w 2003 roku podczas międzynarodowego pokazu w Poznaniu, gdzie zajął piąte miejsce w klasie. W kolejnym roku został Czempionem Ogierów towarzyskiego pokazu w Mińcach oraz Czempionem Ogierów Własności Prywatnej na krajowym pokazie w Falborku, gdzie z wysokimi cenami za typ, głowę i ruch zajął trzecie miejsce w klasie w klasyfikacji ogólnej. Warto zauważyć, że powyższe starty miały miejsce w okresie, gdy ogier był w treningu rajdowym, co wymagało innej kondycji niż preferowana na wystawach hodowlanych. W 2005 roku spróbował sił na imprezach zagranicznych. Podczas międzynarodowego pokazu klasy B Scandinavian Open w Blommeröd w Szwecji zajął piąte miejsce w klasie, a kilka tygodni później podczas imprezy tej samej rangi Lowland Arabians Cup w Exloo w Holandii zakwalifikował się do czempionatu, zajmując drugie miejsce w klasie. Po powrocie do kraju w roku 2006 Salut startował w  Bełżycach, gdzie był drugi w klasie oraz na zakończenie sezonu - w Mińcach, gdzie został Wiceczempionem Ogierów Starszych.

Koń znajduje się obecnie w Stajni Borowiny, jego właścicielką jest Joanna Kwiatkowska.

 

SALUT, ogier urodzony w 1996

ród męski:     Ibrahim or.ar. 1899, hod. Obdurahm Abdullah, imp. 1907 Antoniny (PL)

linia żeńska:     Mlecha or.ar. ~1840, imp. 1845 Jarczowce (PL) 

 

 

Rodowód ​

Informacje o koniu

bottom of page